Opony sezonowe czy całoroczne?

Czy w trosce o domowy budżet warto zamienić opony letnie i zimowe na jedne,całoroczne? Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Dla jednych opony całoroczne to szansa na ekonomiczną jazdę, dla innych – komfort jazdy w każdych warunkach.Są jednak i tacy, dla których korzystanie z opon całorocznych jest nie tylko oszczędnością pozorną, ale również sporym zagrożeniem dla kierowców. Jakie opony są zatem lepsze: całoroczne czy sezonowe? 

  • Opony sezonowe. Komfort i bezpieczeństwo jazdy 
  • Opony sezonowe mają spełnić ważne zadanie – zapewnić możliwie jak największą przyczepność i bezpieczeństwo jazdy, dostosowując się jednocześnie do warunków klimatycznych. Od wiosny do jesieni w powszechnym użyciu są zatem opony letnie. Powstają one z materiałów, które dobrze radzą sobie przy temperaturze powyżej 7 stopni C. Posiadają też bieżnik, który w sezonie letnim zapewnia najlepszą przyczepność oraz najkrótszy czas hamowania. W niższych temperaturach za bezpieczną jazdę odpowiedzialne są opony zimowe. Mają one zapewnić dobrą przyczepność nawet w chwili, gdy warunki na drogach stają się wyjątkowo trudne. Produkowane z materiałów zachowujących dobrą elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach posiadają również odpowiedni bieżnik. Dzięki temu z opony odprowadzany jest zarówno śnieg, jak i błoto poślizgowe. Pozwala to na bezpieczną jazdę zimą, a specjalna konstrukcja sprawia, że nawet na pokrytej śniegiem czy warstewką lodu drodze można bezpiecznie zahamować.
  • Opony całoroczne. Opcja dla oszczędnych kierowców
  • Są tańsze, za to w trudnych warunkach pogodowych mogą stać się sprawcami poważnych problemów. Zimą głównym problemem staje się odprowadzanie śniegu z opon, latem największym problemem staje się dłuższa droga hamowania. Są uznawane za znacznie mniej bezpieczne rozwiązanie niż ich sezonowe zmienniczki.
  • Wiele wątpliwości wzbudza też kwestia oszczędności. Z pozoru zakup opon całorocznych jest bardziej opłacalny – nie trzeba umawiać się na wymianę opon, nie trzeba kupować aż dwóch kompletów ogumienia. Ci, którzy uznali opony całoroczne za najkorzystniejsze z finansowego punktu widzenia, zapomnieli jednak o jednej kwestii. Używane przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych opony szybciej się zużywają, a ich wymiana staje się koniecznością. W efekcie okazuje się, że oszczędności nie ma – jest za to większe ryzyko związane z poruszaniem się po drogach.
  • Co wybrać?
  • Jak wynika z analizy rynku, mimo niższej ceny opony całoroczne nie są w Polsce zbyt popularnym rozwiązaniem. Brak zaufania do takiego uniwersalnego rozwiązania sprawia, że w dalszym ciągu miłośnicy bezpiecznej jazdy decydują się na korzystanie z opon sezonowych. Dlaczego? Bo dla większości kierowców bezpieczeństwo jest wartością, w którą nie wahają się dodatkowo zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *