Metody i sposoby rozpoznawania stopnia zużycia opon

Metody i sposoby rozpoznawania stopnia zużycia opon

Po pewnym czasie każda opona ulega zniszczeniu, w związku z czym jej dalsze użytkowanie jest niemożliwe. Zużyta opona to taka, w której poziom wskaźnika zużycia TWI zostanie osiągnięty przez bieżnik. Także ogumienie mające kilka lat lub posiadające liczne uszkodzenia wskazuje na zużycie. Opona nie może być dłużej eksploatowana jeżeli jej elementy są odłączone, drutówka jest odkryta lub zdeformowana, a bieżnik ma mniej niż 1,6mm. Także wszelkie wybrzuszenia, deformacje i rozdarcia boków świadczą o tym, iż oponę należy wymienić.

Istnieje wiele rodzajów zużycia opon – normalne, niesymetryczne, okrągłe, środka, miejscowe i ząbkowane. Zużycie normalne charakteryzuje się tym, iż opona została zużyta jednolicie, a więc na całej szerokości i obwodzie bieżnika. Jeśli zbieżność kół jest nieprawidłowa, może wystąpić zużycie niesymetryczne, w którym jedna ze stron bieżnika zostanie zużyta w znacznie szybszym okresie czasu. Zużycie okrągłe, inaczej zwane zużyciem w strefie barków oznacza, iż wysokość pozostałego na środku bieżnika jest wyższa niż  na barkach. Zużycie wklęsłe, a więc wyeksploatowanie środkowej części bieżnika spowodowane jest jazdą na oponach ze zbyt wysokim ciśnieniem. Wtedy też jedynie środkowa część bieżnika posiada kontakt z podłożem, co prowadzi do jej zużycia. Jeśli kierowca hamuje zbyt gwałtownie na zablokowanych kołach, może doprowadzić do zużycia miejscowego. Ząbkowanie powstaje poprzez wykorzystywanie klocków bieżnika w nierównomierny sposób. Skutkiem są ząbki, które można wyczuć na powierzchni opony nawet dłonią.

Istnieją zależności między zużyciem opony a bezpieczeństwem jazdy. Zużyta opona będzie posiadała płytki bieżnik, a co za tym idzie – spowoduje to większe kłopoty z opanowaniem auta na jezdni, zwłaszcza kiedy jest ona śliska i mokra. Wyeksploatowana opona naraża też kierowcę na różne wydarzenia związane z długim okresem jej użycia – może ona pęknąć lub bieżnik może odkleić się, w takim przypadku warto mieć kontakt do pomocy drogowej. Takie wydarzenia mogą doprowadzić nie tylko do zmniejszenia jakości jazdy, ale przede wszystkim do kolizji, poważnego wypadku drogowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *