Jazda ekonomiczna samochodem

Wielu z nas przy zakupie samochodu zwraca sporą uwagę na zużycie paliwa. Jednak zapominamy że dużo zależy także od samego kierowcy, jego przyzwyczajeń, jak i ciężkiej nogi. Teraz, gdy ceny paliw nie należą do najniższych i mocno uderzają po kieszeni – szczególnie trzeba pamiętać o tzw. “eko drivingu”. Przedstawiamy więc listę jedenastu najważniejszych wskazówek jak oszczędzić parę groszy.

 1. Jedź ze średnią prędkością – unikaj wysokich prędkości, powyżej 100 km/h efektywność drastycznie spada i większość energii wyprodukowanej z paliwa jest przeznaczane na powstrzymanie oporu powietrza. Najbardziej efektywne wykorzystanie paliwa jest w zakresie od 50 km/h do 90 km/h.
 2. Czyść filtr powietrza regularnie! Zatkany filtr powietrza powoduje wzrost zużycia paliwa, gdyż ograniczony jest dostęp powietrza do silnika. Przez zatkany filtr powietrza spalanie może wzrosnąć nawet o 10%.
 3. Jedź na możliwie najwyższym biegu – silnik pracuje najefektywniej w zakresie 1,500 – 2,500 obrotów.
 4. Staraj się zmieniać biegi, zanim silnik wejdzie na wysokie obroty – szczególnie ważne w mieście, gdy dużo się stoi w korkach i na światłach
 5. Opróżnij samochód – wyrzuć z samochodu wszystkie niepotrzebne rzeczy, każde niepotrzebne 50kg to wzrost zużycia o 2%.
 6. Przewiduj sytuację na drodze – nie przyśpieszaj, a potem nie hamuj gwałtownie gdy widzisz, że jest korek lub świeci się czerwone światło. Staraj się spokojnie dojeżdżać do świateł czy korka tak, aby jeśli to możliwe nie zatrzymywać się.
 7. Nie przyśpieszaj zbyt gwałtownie – tłumaczyć chyba nie trzeba.
 8. Aerodynamika – jeśli masz wszelkiego rodzaju dodatki na dachu w postaci boxów czy innych bagażników np. na rowery, zdemontuj je gdy ich nie używasz.
 9. Nie jeździj na luzie – stara szkoła jazdy uczy właśnie by wrzucać bieg jałowy. Jednak jazda na luzie powoduje, że silnik w tym czasie pobiera . Natomiast gdy trzymamy auto na biegu i „hamujemy silnikiem” paliwo nie jest pobierane.
 10. Klima – używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest niezbędna. Włączona klima to dodatkowe 10% zużycia paliwa.
 11. Zamknij okna – przy prędkościach powyżej 50 km/h mogą znacznie zwiększać opór powietrza, a co za tym idzie również i spalanie.
 12. Chipowanie silnika – wielu kojarzy się źle np. z niszczeniem podzespołów silnika oraz ze zwiększonym zużyciem paliwa. Jednak jest zgoła przeciwnie – zmiana parametrów pracy silnika w komputerze może pomóc w zaoszczędzeniu nawet 16% zużywanego paliwa.

Ciekawostka: czy wiesz, że tankując gdy paliwo jest chłodniejsze (zamiast tankować w upalne południe tankujesz w nocy) możesz go zatankować więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *