JAK DOBRZE WYBRAĆ POLISĘ OC – CZY NAJTAŃSZE BĘDZIE NAJLEPSZE?

Najczęściej spotykaną opinią dotyczącą ubezpieczenia OC jest taka, że najlepiej to najtaniej. Niby ustawa z 2003 r. nakłada na wszystkie towarzystwa ubezpieczeń takie same obowiązki i sumy gwarancyjne. Niby w dobie kryzysu każdy szuka jak najtaniej, ale czy z tym nie jest czasem jak z butami za 40 zł i czy także i tu nie sprawdzi się powiedzenie że co tanie to drogie.

Na rynku jest obecnie ok. 25 firm oferujących ubezpieczenia OC i każda z nich rywalizuje z pozostałymi o klienta. Ale czym kusić przysłowiowego Kowalskiego żeby ubezpieczył się u firmy A zamiast u konkurencji. W tym celu firmy ubezpieczeniowe oferują dodatki typu assistance lub NNW oraz szereg innych dodatkowych a jednocześnie dobrowolnych ubezpieczeń. Oczywiście nic za darmo – więc i dodatki są wliczone w cenę. Dlatego warto czasem poświęcić kilka minut na zapoznanie się z owymi dodatkami , ponieważ często dzięki niewielkim kosztom można zaoszczędzić konkretne pieniądze. Istotnym elementem będzie przy wyborze ubezpieczenia OC będzie także kilka innych czynników związanych z warunkami oraz sposobem jazdy.

Pierwszym istotnym elementem będzie miejsce i odległości w jakich się poruszasz – czyli ogólnie gdzie i po co jeździsz. Jeżeli poruszasz się samochodem jedynie do Kościoła i po zakupy, a do pracy bo masz niedaleko, oprócz zimy i słoty poruszasz się na rowerze bo jest zdrowiej i w ciągu roku nie przejedziesz więcej jak 5000 km to samo ubezpieczenie OC spokojnie wystarczy Jeżeli jest inaczej dobrze zastanów się nad zakupem polisy OC z assistance.

Zwłaszcza w przypadkach gdy

  • jeździcie w kilka osób do pracy na znaczną odległość
  • z rodziną bądź znajomymi urządzasz nawet okazyjnie np. 2 razy do roku jakiś dalszy wypad w góry czy nad jezioro
  • samochodem poruszasz się od klienta do klienta

W tych wypadkach szczególnie warto wnikliwe zapoznać się z warunkami świadczenia pomocy assistance. Pamiętaj że sam przyjazd lawety do miejsca zdarzenia to zwykle koszt ok. 200 zł , więc czemu samemu pokrywać to z własnej kieszeni jeżeli za dodatkowe 20 zł do polisy OC towarzystwo zagwarantuje Ci odholowanie do warsztatu.

Drugim ważnym elementem jest to z kim jeździsz. Jeżeli sam bądź z osobami niespokrewnionymi, NNW może być dla Ciebie dodatkiem lub nie. Jeżeli jednak masz żonę i/lub dzieci warto mieć dodatkowo do ubezpieczenia wykupione NNW.

Podsumowując jeżeli jesteś samotny bądź jeździsz tylko w pobliżu do Kościoła lub na zakupy albo niedaleko do pracy i nigdzie dalej samo ubezpieczenie OC może wystarczyć, czyli szukaj jak najtaniej. Jeżeli nie, warto często dopłacić kilka złotych i mieć szerszą ochronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *