Zastanawialiście się jak dobrze dobrać opony?

Zastanawialiście się jak dobrze dobrać opony?

Jak dobrze dobrać opony?

Dobrze dobrane opony renomowanego producenta mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Nieprawidłowo dobrane opony, pochodzące z nieznanych firm są po prostu niebezpieczne, a przy tym droższe w użytkowaniu. Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo zastała wprowadzona dyrektywa Unijna o konieczności znakowania opon przez producenta. O czym poinformuje nas taka etykieta zamieszczona na oponach? Znajdziemy na niej najważniejsze informacje wpływające na bezpieczeństwo jazdy, zużycie paliwa oraz generowany hałas. Pierwszą informacją zamieszczaną na etykiecie jest hałas jaki wywołuje ona podczas jazdy. Kolejną informacją jaką producent musi zamieścić jest przyczepność opony na mokrej nawierzchni. Nawet początkujący kierowca wie, jak bardzo wydłuża się droga hamowania jeśli jedziemy po mokrej drodze. Opona powinna efektywnie odprowadzać wodę. Klasa hamowania na mokrej powierzchni zostaje określona porównawczo, w odniesieniu do osiągów opony testowej. Im lepiej hamuje opona w porównaniu do egzemplarza testowego, tym większa będzie klasa. Kolejnym ważnym elementem który będzie musiał zostać umieszczony na etykiecie każdej opony jest jej efektywność paliwowa. Co oznacza ten termin? Obrazowo mówiąc, im większy opona stawia opór toczenia, tym więcej paliwa będziemy musieli zużyć na każde sto kilometrów. Ten współczynnik ustalany jest w nieco inny sposób niż efektywność hamowania opony, ponieważ opór toczenia zdefiniowany jest przez liczbę bezwzględną – wartość zobrazowana przez współczynnik ilości kilogramów na tonę. Im mniejszy opór ma opona tym jej zakup jest bardziej opłacalny – koszt droższej opony zostanie zwrócony po przejechaniu kilkuset kilometrów. Poziom hałasu jaki generuje opona ukazuje wartość decybeli przy ikonie głośnika na etykiecie opony. Poziomu hałasu zewnętrznego nie dzieli się na klasy. Po wprowadzeniu tej dyrektywy kupno opon będzie o wiele łatwiejsze – parametry widzimy na pierwszy rzut oka

Czas zadbać o opony

Aby opona służyła nam dobrze i przez dłuższy czas należy pamiętać nie tylko odwiedzaniu http://autorady.pl i na bieżąco śledzenie porad, ale również o jej eksploatacji i sezonowej wymianie,o pielęgnacji i przechowywaniu. Jeżeli po wymianie i sprawdzeniu bieżnika stwierdzimy, że nasze opony spokojnie sprawdzą się przez kolejne kilka sezonów, musimy pomyśleć jak bezpiecznie je przechować do tego czasu. Dla tych z bardziej zasobniejszym portfelem opcją będzie przechowanie ogumienia w firmie wulkanizacyjnej. Jeśli jednak chcemy to zrobić na własną rękę i jesteśmy w stanie wygospodarować trochę miejsca we własnym garażu, należy pamiętać o kilku zasadach, które mogą się przyczynić do wydłużenia żywotności naszych opon.

  • Ważne, by miejsce przeznaczone na składowanie nie znajdowało się w pobliżu rozpuszczalników,produktów ropopochodnych oraz urządzeń generujących ozon, jak transformatory.
  • Pomieszczenie powinno być chłodne, a jeżeli jest ogrzewane, opony powinny znajdować się jak najdalej od źródła ciepła.
  • Ważny jest również rodzaj oświetlenia. Jeżeli opony będą narażone na oddziaływanie promieniowania słonecznego z pewnością odbije się to na nich negatywnie. Światło słoneczne powoduje wysychanie oraz twardnienie mieszanki gumowej.
  • Pomieszczenie powinno być również wentylowane co kilka dni.
  • W celu uniknięcia odkształceń koła w pozycji pionowej powinny wisieć a w pozycji poziomej starajmy się nie układać jednego na drugi. To dotyczy szczególnie przypadków pozostawiania opon razem z felgami. W przypadku opon pozbawionych obręczy sytuacja jest zupełnie odwrotna. Dopuszczalne jest przechowywanie opon w pozycji pionowej, z zastrzeżeniem, że musza być obracane co pewien czas o kilka stopni. Samej opony nie wolno natomiast składować poziomo, ani też wieszać, gdyż w ten sposób może dojść do ich uszkodzenia.
  • Opony możemy przechowywać w workach foliowych, które zapobiegną zabrudzeniom i wpływom czynników UV. Bardzie przewiewną alternatywą dla worków są pokrowce tekstylne, dające możliwości wentylacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *